Discutii/Intrebari despre concursuri

<<<>>>
Pagina 2 din 3, se afiseaza 20 discutii dintr-un numar total de 57 discutii
Utilizator Discutie
SilviuOlteanu Despre votare
Hristos a inviat! Exista, am observat, doua posibilitati de avota: folosind cursorul pentru a acorda o nota pe ansamblu intregii imagini sau pentru a face o evaluare pe cei 4 parametri(tema,originalitate,tehnica,calitate;apropo,la ultimul parametru , la ce ne raportam?).Cred ca ar trebui sa ne hotaram la o modalitate sau alta,de preferat a doua,cred eu.Ar fi un sistem unitar, aplicabil de toti tuturor,cei ce voteaza ar evalua tinand cont de toti parametrii, gandind mai mult, fiind mai atenti,evaluandu-si chiar lucrarile lor mai critic...intr-un cuvant, invatand.Nu stiu, poate sunt alte considerente, va rog lamuriti-ma!
2015-04-12
SilviuOlteanu
5 raspunsuri
SilviuOlteanu -Propunere-selectare fotografii
Salut! Sunt nou venit in comunitate si ca multi de aici incerc sa invat( autodidact-cat imi permite timpul).Indraznesc,incercand sa fiu constructiv,sa fac cateva remarci:.Apar in concursuri postari de fotografii de categoria "daca se poate , hai si eu" , cei ce posteaza n-au citit un rand despre fotografie si probabil nici nu vor citi vreodata.Se vede asta din raspunsurile lor la sfaturile primite (cele pertinente).As propune MODERATORILOR,(chiar daca o fac pe timpul lor-sau tocmai de aceea! )sa faca o selectie dupa postari si abia dupa aceea sa se comenteze/ voteze, adica:vineri-marti postari,miercuri selectie ,joi - duminica comentarii/votare.S-ar face comentarii pe foto bune,cei neselectati,daca sunt interesati ar avea ce invata si cred ca ar exista premise de progres.Inteleg intentiile ,altfel laudabile, ale celor implicati dar eu simt ca trebuie ridicat putin standardul,chir daca multi dintre noi sunt la inceput.
2015-04-04
SilviuOlteanu
3 raspunsuri
CiolocaIon Lucrare stearsa
Salutare,am postat acum cateva zile o lucrare la categoria siluete.Interesant este faptul ca moderatorul si-a dat seama ca fotografia nu este corespunzatoare concursului tocmai in perioada de votare, cu toate ca fotografia era prezenta in concuri de cateva zile.Lucrarea mi-a fost eliminata pe un motiv nejustificat:"Indifrerent daca este Ph. (cred ca se refera la PS:)) ), soarele cade in lateral deci nu poate creea acel contur."Si cred ca orice om cu cunostinte minime de fotografie isi poate da seama ca daca expui pe cer ceea ce e pe pamant iese subexpus,mai ales ca nu am avut un DSLR si gama tonala a aparatului este destul de mica.Dovada este exif-ul unde se poate observa ca am facut poza cu 1/950 cu f/5.4 si ISO 100.Consider ca inainte sa elimine lucrarea ar fi trebuit sa gaseasca un motiv bun pe care sa il sustina cu argumente solide.Eu imi pot dovedi corectitudinea pozei prin poza originala (care nu era asa contrasta si se distingea tricoul subiectului).
2015-03-01
CiolocaIon
6 raspunsuri
mircea Concurs Snapped.ro
Prin bunavointa administratorului Snapped.ro, concursul Arta Snapshotului va avea 2 premii suplimentare. 2 vouchere pentru tiparirea a 10 poze format 10x15cm de la F64. 1 Voucher va fi alocat pentru premiul I, iar al doilea va fi acordat unei imagini alese de cei de la Snapped.ro. Voucherele vor fi trimise prin email, iar castigatorii se vor prezenta la F64 pentru tiparirea imaginilor. Pentru cei din provincie se va asigura transportul prin curier.
2015-02-07
mircea
0 raspunsuri
FlorinelVilau Lucrare stearsa
Salut! Am postat in concursul de fotografie cu tema "Containere" o lucrare care are ca subiect un container din plastic transparent care contine o imagine. Ideea era originala, asa mi s-a parut, si sugera transportarea peste timp a unei scumpe amintiri, iar recipientul chiar e etans, va rog sa ma credeti!
2015-01-29
FlorinelVilau
1 raspunsuri
CiolocaIon Problema la uploadat lucrare
Astazi am vrut sa uploadez o lucrare la categoria mix media si am complectat toate casetele si am selectat poza.Dupa ce i-am dat upload o stat cateva secunde si mi-o dat error cu mesajul ca trebuie sa dau un nume lucrarii.Precizez ca i-am dat nume lucrarii si am incercat chiar mai multe variante :).Sper sa se rezolve problema ca in scurt timp se incheie concursul
2014-12-18
CiolocaIon
4 raspunsuri
gabiano Propunere tema
Interiorul camerei.Realizati o fotografie in interiorul unei camere de locuit.Alegeti o camera(poate fi si a voastra)care sa fie definita prin eleganta si frumusetea designului interior mai specific:mobila ,decoratiuni interioare.Se cere accent pe iluminarea cat mai optima a spatiului..Nu sunt permise camerele din muzee,hoteluri. Nu specificati unde a fost facuta fotografia
2014-12-05
gabiano
0 raspunsuri
FlorinelVilau concursul foto dedicat zilei de 1decembrie
Eliminarea unei lucrari
2014-12-04
FlorinelVilau
4 raspunsuri
Pavlof Mix Media
Sunt curios dc n are nimeni curaj sa posteze in noua categorie de concurs?
2014-10-29
Pavlof
0 raspunsuri
BogdanPopovici Propunere tema
Lăcaș de cultUn lăcaș de cult este un edificiu delimitat spațial și construit după anumite reguli, ce este folosit pentru utilizări consacrate și unde se adună practicanții unei religii pentru a se ruga, pentru a participa la desfășurarea de ritualuri de cult religios sau ceremonii și pentru a celebra sărbători religioase.- pozele sa fie realizate ziua- romaniace mai considerati si voi ca ar mai merge ca si criterii
2014-09-25
BogdanPopovici
2 raspunsuri
gabiano IN ATENTIA MODERATORILOR
Am sa va rog sa fiti mai decisi si mai consecventi in aprobarea sau respingerea fotografiilor pe site si anume:Nu este normal ca atunci cand un user incarca o fotografie sa ii dati mesajul"....lucrarea a fost aprobata de un moderator" si apoi la cateva zile si de regula intre vineri si sambata ii mai dati un mesaj"....lucrarea a fost retrimisa spre moderare"Daca a fost odata aprobata nu mai poate fi remoderata.Nu trebuie sa cedati la comentariile aparute.Cred ca este ceva anevoios sa le sortati imediat cum apar, dar incercati sa dati de prima data mesajul optim ca eventualul user sa-si poata schimba fotogarfia.Daca mesajul apare dupa perioada de inscriere nu se mai poate face nimic.Va urez succes si decizii intelepte.
2014-09-14
gabiano
0 raspunsuri
gabiano Propunere tema
"Ora albastra"Realizati o fotografie cu una din cladirile reprezentatize ale orasului dvs.Conditia este ca aceasta sa fie frumos iluminata si OBLIGATORIU in timpul orei albastre.Nu sunt permise fotografiile ce au cerul complet intunecat(noapte).Subiectul principal sa fie cladirea in cauza,unghiurile de incadrare va apartin.
2014-09-11
gabiano
0 raspunsuri
gabiano Propunere tema
Mircea mi-a venit urmatoarea idee dupa ce am tot observat calitatea fotografiilor de pe site.Sa lansam o tema cu titlul"Cea mai buna fotografie a mea"care pot sa includa fotografii din toate categoriile un fel de free photo,ca sa vedem cum se realizeaza liber fara constrangerea unei teme compozitia,subiectul unghiul de incadrare,lumina etc.Nu stiu daca se introduc trei sau una si poate ar fi bine sa nu fie fotografii de produs,portrete de orice natura sau animale de companie.As opri acest gen de fotografii ca ar fi realizate la incadrare stransa si nu ne-am da seama de o compozitie generoasa.
2014-09-05
gabiano
2 raspunsuri
AugustinMufturel A modifica sau NU a modifica fotografiile??
Cred ca ar fi ok si normal ca sa nu mai avem posibilitatea sa modificam o imagine ci doar celelalte componente: descriere, denumire, etc. Modificare fotografiei sa fie facuta doar prin stergerea ei si adaugarea unei noi fotografii (fara sa ni se ia din nou 10 credite din cont). Asta in ideea ca eu votez acum o fotografie iar ulterior se modifica. Atunci votul meu nu mai are nicio relevanta pentru a fost acordat altei fotografii. Ce credeti, dragi colegi?
2014-08-31
AugustinMufturel
4 raspunsuri
SorinRizu doar pt moderatori
Recent mi s-au sters 2 fotografii..daca la prima probabil ca aveti dreptate la a doua nu va inteleg...este vb de concursul eveniment stradal.Am avut o fotografie intitulata mincinosul care a fost stearsa pe motiv ca nu se incadreaza in tema in cauza Fotografiati o scena din cadrul unui eveniment stradal. Scena trebuie sa fie sugestiva, sa surprinda o stare a unui grup de persoane sau o emotie a unui personaj/unor personaje in cadrul evenimentului respectiv. Titlul sau descrierea fotografiei trebuie sa precizeze starea/emotia surprinsa. Pe langa calitatea tehnica a fotografiei, se va puncta in mod deosebit starea/emotia transmisa".Acum stiu ca suna tipic romaneste daca a murit capra mea sa moara si capra vecinului...am mai gasit vreo 2 fotografii asemanatoare cu a mea...care totusi sunt in concurs..M a gandeam ca puteti sa-mi dati si mie o explicatie.Atat.Multumesc!
2014-07-30
SorinRizu
2 raspunsuri
MonicaDurbac VOT SIMPLU sau pe CRITERII?
Datora discrepantei foarte mare intre interpretarile fiecaruia, ce inseamna TEMA< cine voteaza tema ( nu toti voteaza daca o lucrare e in tema sau nu) ce inseamna TEHNIC, si ce inseamna CALITATE. Ajung sa cred ca VOTUL SIMPLU e ceea ce ne trebuie pe acest site. Nu cred ca e ok, sa vedem fotografii cu tehnic 60 si calitate 70 + , cu o diferenta atat de mare.., defocalizate total.. (deci care e tehnic si calitatea aici) si clasate pe locuri fruntase. Asa cum am mai spus, nu ma intereseaza locul intr-o competitie, insa ma dezamageste modul in care se voteaza.... modul in care intelegem sau nu, ce inseamna tehnic, calitate, tema.... Toate astea nu fac decat sa te demobilizeze. Sunt foarte multi incepatori pe site, cum sa stim atat de bine ce e tehnic si calitate Eu spun DA VOTULUI SIMPLU !
2014-07-27
MonicaDurbac
3 raspunsuri
mircea Doreste cineva sa-i raspunda public?..Articol postat pe BLOG
Unde scrie, domnilor organizatori, că nu ai voie să primeşti voturi multe? Şi de ce să nu arăţi poza prietenilor care, dacă le place, să o voteze?? Ce este greşit/rău în asta??? De ce aţi şters o poză pe criteriul că a primit peste 20 de voturi???? Nu vă daţi seama că în acest mod, văzând-o foarte mulţi, au intrat pe site-ul vostru????? Probabil că şi mie îmi veţi şterge contul că v-am adresat aceste întrebări... Nu mă interesează. M-ar interesa să-mi răspundeţi public de ce, din cauza voturilor ("nu este concurs de popularitate", cum aţi spus) aţi şters fotografia fetei mele, Cristiana Bădicioiu..
2014-07-24
mircea
5 raspunsuri
padme votat gresit
Buna,ce fac daca am trimis votul si valorile nu sunt cele pe care le doream? Mi s-a intamplat pentru doua fotografii.
2014-07-19
padme
1 raspunsuri
padme formulare teme concursuri
Am rugamintea catre moderatori sa incerce sa explice mai bine temele concursurilor, astfel incat sa nu existe interpretari, asa cum se intampla la doua din concursurile active in acest moment. La aceste doua concursuri sunt comentarii, dar nu raspunde niciun moderator pentru a clarifics situatia.
2014-07-15
padme
3 raspunsuri
gabiano Voturi
Punctele afisate in loc de nr.voturilor
2014-06-22
gabiano
4 raspunsuri
<<<>>>
Pagina 2 din 3, se afiseaza 20 discutii dintr-un numar total de 57 discutii
© PxlShot 2019 sub Creative Commons License Powered by DotPxl