Discutii Generale

<<<>>>
Pagina 5 din 7, se afiseaza 20 discutii dintr-un numar total de 121 discutii
Utilizator Discutie
gabiano Propunere TEMA
1.CEASURI. Realizati o fotografie a UNUI singur ceas,de perete,de mana,de masa etc.Puteti surprinde si numai o parte din limbi sau ecran,conteaza compozitia(inclusiv fundalul) lumina.Creativitatea este esentiala.2.BIJUTERII. Realizati o fotografie ce sa contina o bijuterie,un aranjament de bijuterii.Fotografia va fi close-up.Inspiratia de creare a compozitiei va apartine.
2014-12-17
gabiano
1 raspunsuri
FlorinelVilau Dreptul la imagine
Risc vreo sancțiune daca in pozele mele apar chipuri străine mie, in special copii?
2014-12-06
FlorinelVilau
1 raspunsuri
gabiano Corecti in teme
Nu inteleg pe unii din distinsi mei colegi de fotografie care sunt participanti ai acestiu site de ce se cred mai presus decat ceilalti sau ne considera pe ceilalti mai prosti.Ce vreau sa zic? Daca selectia fotografiilor pe tema unui concurs scapa sistemului automat sau moderatorilor asta nu inseamna ca am pacalit sistemul si pot sa afisez ce vreau.Fiti selectivi cu voi insisi.Ex:La tema actuala "Close-up" scrie negru pe alb si foarte limpede.O frunza sau o floare.De ce unii sunt corecti si se conformeaza iar altii ignora si posteaza boluri cu fructe,mar,macese,libelule si alte chestii. Ce rost mai are tema?Mai bine postam ce ne trece prin cap la fiecare si da-l incolo de concurs.Am observat problema asta de mult timp dar nu am zis nimic si poate nu ziceam nimic in continuare pana nu am vazut acel bol cu fructe.Va anunt in mod oficial si imi asum toate negatiile din partea voastra dar incepand de astazi am sa apas clopotelul la fiecare imagine care nu este in tema ,cu comentariile aferente.Cred ca putina disciplina este binevenita.Deci cand incarcati o fotografie sa stiti ca Gabiano poate apasa clopotelul.Va doresc fotografii frumoase si corecte.
2014-10-22
gabiano
4 raspunsuri
CiolocaIon Problema afisare imagini uploadate in concurs
Recent am uploadat o lucrare intr-un concurs,doar ca am intampinat o problema:Poza uploadata de mine pe site are o dominanta albastra destul de suparatoare(arata gen filtrele underwater din Photoshop), iar la mine in pc se vede perfect normal.P.S: Nu poate fi vorba de monitor pentru ca este bine calibrat iar poza este realizatat cu un aparat destul de bun.
2014-10-13
CiolocaIon
5 raspunsuri
gabiano Voturi
Acelasi sistem de votare
2014-10-13
gabiano
0 raspunsuri
gabiano Voturi
Aceeasi problema cu votarea.De data asta o spun ca un amuzament ca stiu ca nu se poate face nimic,dar sa facem asa la rece o analiza de caz.In concursul incheiat "In constructie"a iesit pe primul loc un foto cu 6 voturi,iar foto cu cel mai mare nr,11 voturi a iesit pe locul 9.(ca fapt divers imi apartine,dar nu asta conteaza)Unde devine amuzant este faptul ca toti suntem fotografi amatori dar unii sunt catalogati profani unii mai evoluati,asa zice sistemul de vot.Ca sa fiu mai clar sa va imaginat o galerie de tablouri sau foto.La un tablou se opresc 11 persoane diferite si il admira la altul numai 6.Deci care tablou a fost apreciat?Am mai scris ,toti putem aprecia ce ne place si ce nu fara sa fim catalogati in sistemul de vot cu acel level.M-am mai uitat si pe la alte concursuri si este foarte clar si simplu,cate voturi atatea puncte.Va rog sa ma credeti pe cuvant,nu sunt ofensat deloc ca nu am castigat dar au tot sosit tineri fotografi care votul lor in acest sistem este aproape nul.Observ deja cu parere de rau ca nici comentariile tehnice nu mai sunt atat de active,sau retras nume bune,Ovidiu,Mugurel,Monica si alti cativa. Cred ca in acest ritm in ciuda faptului ca apar tot mai multe fotografii va deveni un site banal de stocat fotografii.Stiu o sa -mi raspunda cineva ceva de genul"nu-ti convine pleaca acasa".Poate o sa plec dar nu asa trebuie pusa problema.Stimati admin.incercati o sapatamana sa dati liber la votare pe sistemul clasic,cate voturi atatea puncte, sa vedem ce se intampla si apoi comentam daca fotografia castigatoare chiar merita sau nu primul loc.Mai bine il scriam articol ,mai luam 250 puncte.
2014-10-13
gabiano
10 raspunsuri
MihaiAlin neglijenta? sau nestiinta?
concursul care tocmai sa terminat si anume, tricolor, spunea in felul urmator: "Fundalul poate fi alb sau negru, dar alte culori nu sunt permise in compozitia voastra." deci, nu spune clar ca e obligatoriu sa fie alb sau negru, spune "poate fi" nemultumirea mea era ca aveam o poza care se numea "flag"in concurs si a fost stearsa pe motivul ca : "lucrarea ta nu este in tema , trebuie sa aiba doar 3 culori si nimik altceva"bun acea poza era o poza alb-negru, iar in poze era o fata ce tinea un steag tricolor in mana,..o alta chestia care as vrea sa o spun e ca: Alb, negru şi griurile obţinute din amestecul acestora sunt nonculori pentru că sunt variații ale intensității spectrului complet de lumină (albă). Pe cînd culorile și nuanțele sunt o variație a lungimii de undă a luminii. deci, de ce nu era in tema?
2014-08-22
MihaiAlin
2 raspunsuri
MihaiAlin Propunere
salut, am descoperit recent acest site, si parerea mea e ca este excelent pt. noi, fotografii in devenire, pasionati cum sunt eu, dar observ ca nu e prea populat, in concursuri nu se prea voteaza, pozele primesc putine voturi... propun ca fiecare dintre noi sa ne dedicam o jumate de ora, pt. a invita toti prietenii care ii avem in lista de facebook pe acest site,.. sau nu stiu, da-ti si voi o idee, o propunere, cum am putea cu totii ajuta la urcarea acestui site.
2014-08-16
MihaiAlin
4 raspunsuri
MihalachePaulaPoly The Big Fat List of Documentaries About Photography
Documentarii despre fotografie ! Cu siguranta iti va schimba viziunea si vei intelege mai bine acest domeniu! Am vazut o mare parte din lista si se merita!!!! http://petapixel.com/2013/07/01/the-big-fat-list-of-documentaries-about-photography/
2014-08-10
MihalachePaulaPoly
0 raspunsuri
Pavlof Cool Vids
Videouri interesante / videoclipuri / documentare
2014-08-04
Pavlof
2 raspunsuri
MonicaDurbac A fi sau a nu fi - IN TEMA?
Am observat o schmbare in modul de votare a fotografiilor. Criteriul 'Lumina' a fost schimat cu 'In Tema'. Intrebarea mea este - ce anume poate fi atat de diferit la o fotografie incat sa o votez cu un scor daca e in tema sau nu? Ori e alba ori e neagra! Adica, cu alte cuvinte, esti putin in tema (coltul din dreapta sus al lucrarii) sau esti 75 % in tema? Personal nu inteleg! Ce este atat de diferit la 'tema' cand vorbim de Concurs Metalic? Ori pare sa fie metalic ori nu, dar sa ma gandesc ' arata putin metalic, sau arata super metalic'....eu nu inteleg.
2014-07-20
MonicaDurbac
7 raspunsuri
gabiano Studiu de caz
Am o idee.Cine propune tema saptamanii dupa terminarea concurului sa faca o scurta analiza asupra fotografiilor inscrise care sa contina cateva idei pozitive dar si negative precum si cateva detalii foarte pe scurt asupra imaginii,compozitiei incadrarea in tema,etc.Deci pe scurt
2014-07-07
gabiano
11 raspunsuri
MonicaDurbac Camere Foto
Hai sa incercam sa dezvoltam pareri, experiente despre camerele foto - compacte, bridge si DSLR-uri. Sunt cativa useri care au camere foarte bune dar si scumpe, cat si useri care au decat compacte sau bridge. Ce camera sa alegem raportat la Pret vs Calitate?
2014-07-03
MonicaDurbac
16 raspunsuri
askar Games
have fun :D
2014-02-26
askar
13 raspunsuri
Droste Cum 44 la FotoTrivia??
Cum naiba obtineti scorurile astea?
2014-02-12
Droste
6 raspunsuri
tudoricus o idee
Mugurel64 a venit cu o idee interesanta si zic eu ca ar trebui sa ne gandim macar la ea. El a propus sa existe in cadrul concursurilor 2 etapa: etapa de inscriere, unde lumea DOAR INSCRIE lucrarile, si etapa de votare unde lumea DOAR VOTEAZA lucrarile. Astfel zic eu ar fi mai corecta evaluarea lucrarilor, pt ca de mult ori unii voteaza si comenteaza cateva lucrari doar pt a putea posta ei insisi lucrari, si apoi neglijeaza concursul. In felul asta nu o sa mai poata face asa, va fi asigurat zic eu si numarul de puncte de activitate pt fiecare utilizator si vom putea compara mai bine lucrarile
2014-02-03
tudoricus
10 raspunsuri
octavzzz stop joc
clarificari de la admin
2013-12-29
octavzzz
27 raspunsuri
octavzzz vot si postare
managementul votului si postarii
2013-12-21
octavzzz
5 raspunsuri
upavel drept de votare
Ati sezizat voturi de la persoane ce nu au postat nici o fotografie? Nu stiu daca sunt viitori membri activi sau nu, dar.. pot fi "falsi., desi sistemul de notare finala nu le da o mare putere, psihologic: uauu.. ce de voturi Propun o limita minima de fotografii postate pentru a avea drept de vot
2013-12-16
upavel
1 raspunsuri
Adriana Propunere premii si punctaje
Premiile puse in joc: o modalitate de a stimula participarea pe site
2013-12-13
Adriana
9 raspunsuri
<<<>>>
Pagina 5 din 7, se afiseaza 20 discutii dintr-un numar total de 121 discutii
© PxlShot 2019 sub Creative Commons License Powered by DotPxl