Discutii Generale

<<<>>>
Pagina 4 din 7, se afiseaza 20 discutii dintr-un numar total de 123 discutii
Utilizator Discutie
HinkelAnton Conceperea temelor.Propunere.
in urma unor discutii si experiente, propun aceasta schita privind felul in care am putea sa avem temele mai clar definite de catre cei ce vor sa se implice atat in lansarea unora, cat si in editarea descrierilor, inainte ca aceastea sa ajunga teme de concurs. Stiind temele din timp, esti mai pregatit pt. ele si poate aduci si lucrari mai bune.
2015-08-07
HinkelAnton
8 raspunsuri
gabiano Lamurire
Imi pare rau dar nu ati scapat de mine.Am fost in concediu si m-am simitit excelent.Am mai tras cu ochiul din cand in cand si la site.Daca tot am revenit ca un simplu user adica nu mai sunt moderator as dori ca d-nul Hinkel Anton sa lamureasca public ce a vrut sa spuna ca "functia"de moderator trebuie pusa in discutie pe site de catre cine doreste sa spuna ceva.Am ramas nelamurit si cer o explicatie asa de amorul artei.
2015-08-06
gabiano
1 raspunsuri
MarianDumitru Yin și Yang
Pentru cei care doresc un sa afle cum a fost realizata lucrarea pot spune ca exista multe tutoriale pe net despre fotografia picaturilor de apa. Iata unul potrivit pentru incepatori in domeniul acesta: ”http://blogdefotografie.ro/tutorial-video-cum-sa-fotografiezi-picaturile-de-apa-cadere/”.Nu cred ca s-a folosit filtru Cokin.
2015-07-29
MarianDumitru
17 raspunsuri
HinkelAnton Titluri date lucrarilor
Am plecat de la observatia lui kirugoro adresata autorului acestei lucrari http://pxlshot.ro/intrare/concurs-foto-boardgames-in-umbra-regelui-36636 si cred ca are dreptate. Chiar trebuie sa dai mare atentie titlului, acesta face parte din lucrare, nu e doar titlul ei. Aceeasi imagine cu alt titlu, desi e aceeasi, are alt sens. Titlul e parte integranta a operei. Alegeti cu grija. Putem face exercitii. Postati aici imagini si hai sa ne jucam sa le dam diferite titluri, sa vedem diferenta.
2015-07-26
HinkelAnton
57 raspunsuri
MarianDumitru Concursuri noi!
Este aproape ora 21 si nu s-au anuntat concursuri noi.Daca toti sunt la o bere, ma duc si eu la "una blonda". :)
2015-07-10
MarianDumitru
2 raspunsuri
ElianArthurRusu Fotografie analogica
Salut , fiind nou si cu cateva gafe la primele postari , am urmatoarea intrebare : sunt admise fotografiile scanate de pe filme foto ? Ocazional mai folosesc un Nikon F5 si in prima faza scanez filmul urmand sa printez doar ce tin neaparat sa printez . Multumesc anticipat ptr intelegerea si timpul acordat .
2015-06-24
ElianArthurRusu
1 raspunsuri
EPA Unde pot curata senzorul / oglinda de la aparatul foto Nikon in Cluj
Am o camera D7000 Nikon si am observat ca atunci cand fac poze , dupa ce le trec prin Lr (Adobe Lightroom)pozele la dimesiunea de 100% au in imagine ( in general peisajele si cerul senin, pentru ca ma joc cu contrastul imaginilor) particule de praf, destul de multe cc 20 sigur sunt, si mai mici si mai mari.( +/-3-4 pxlRecent am mers la Nikon din Polus si baieti (plictisiti) de acolo nu detin si un service.Intrebarea mea este .... Unde gasesc un service autorizat care sa imi curete oglinda si senzorul ? PS: Deja am incercat curatarea automata din meniul aparatului, si am incercat si sa suflu aer cu pompita de curatare,(fara rezultate ) Sa ating senzorul sau oglinda nu vreau. Daca stiti ceva service din Cluj care se ocupa si de (Nikon) va rog sa imi spuneti si mie cum se numeste si unde il pot gasi.Multumesc .
2015-06-11
EPA
1 raspunsuri
ovi59 Stergere lucrare
M-am intaors de la munte si am gasit lucrarea Ora de adihna stearsa - motivul nu respecta cerintele concursului. Nu inteleg care cerinte nu au fost respectate. Atunci cand moderatorii sterg o lucrare cred ca ar face bine sa spuna si care este motivul stergerii - poate invatam si noi ceva. Astept un raspuns.
2015-05-24
ovi59
4 raspunsuri
HinkelAnton Atelierul PXLSHOT
Va invit sa luati in considerare urmatoarea idee despre Functionarea Site-ului. Nu ar fi rau sa declaram acest site un fel de Atelier, in care participantii sunt invitati sa modifice lucrarile postate de ceilalti, in speranta imbunatatirii lor, evident :) , iar Autorii pot opta daca sa-si lase varianta initiala, sau sa mearga pe mana celorlalti - atunci nici n-ar mai fi motiv de suparari, ca e "legal".
2015-05-16
HinkelAnton
0 raspunsuri
HinkelAnton Cazul "Balta din Parcare"
Este vorba despre interpretarea absolut gresita a comentariilor, si aici chiar vorbim despre incapacitatea autorului fotografiei de a se bucura de disputa aprinsa, si zic eu, foarte prietenoasa si constructiva in jurul acestei lucrari, care personal imi place...in toate formele ei, si in forma decisa de autor a fi finala, si in celelalte variante, si in varianta propusa de un utilizator, caci...toate aveau "ceva", iar aceasta incapacitate, presupun, deriva din tonul cu care, se pare, autorul a citit multe din cele scrise, interpretandu-le ca fiind spuse poate cu rautate? necunostinta de cauza? Chiar m-a mirat reactia lui. Eu am simtit, in schimb, parca o placere a utilizatorilor de a se uita la ce a facut, de a-si da cu parerea si chiar a felicita autorul pentru demersul sau mai aparte, cel putin, eu tot ce i-am spus, am facut-o din respect si cred in continuare ca dupa ce timpul va mai trece, autorul isi va da seama ca a exagerat respingandu-ne, si mai mult, se va trezi [karma] intr-o zi in pozitia de a face un comentariu prietenos cuiva, care va crede ca l-a atacat etc etc.... Chestia e ca acesta e un caz mai extrem, dar de-acum cred ca n-ar strica sa punem un pic de umor si prietenie...in felul in care citim ceea ce scriu unii si altii...fiindca vreau sa va intreb un lucru, pe fiecare: scrie careva "in ura si dusmanie", indiferent daca lucrarea e buna sau proasta? Ma gandesc ca nu... si-atunci, de ce sa ne complicam interpretand gresit? Nu e usor in spatiul virtual, in care cam dispar personalitatile noastre reale, din cauza ca stam de fapt undeva si ne tastam gandurile, si poate parem niste ..."monstri".Si uite-asa, am trecut toti printr-o noua experienta, sper sa ne fie de folos. Cheers! :)
2015-05-15
HinkelAnton
4 raspunsuri
MarianDumitru Macro vs Close-up
La concursul "Un alt concurs de macro (5-)", se pare ca sunt si persoane care nu fac diferenta dintre fotografia macro si fotografia close-up. Pentru cei care nu cunosc diferenta la fotografia macro dimensiunea subiectului pe senzor este in raport de 1:1 (sau mai mare) cu dimensiunea sa reala, iar la fotografia close-up subiectul este fotografiat mai de aproape fara sa ajunga la raportul de 1:1. Adaug si un link unde se gasesc mai multe informatii "http://blogdefotografie.ro/sfaturi-pentru-realizarea-fotografiilor-macro-si-close-up/".
2015-04-29
MarianDumitru
0 raspunsuri
HinkelAnton Stergerea lucrarii de catre moderatori
Dreptul de a sterge instant postari e ok, dar doar in caz de urgenta.Spun asta deoarece am constatat un oarecare exces de zel la moderatori de a sterge uneori lucrari destul de rapid dupa postare, mai ales avand in vedere ca nu sunt profesionisti.Pana la urma, un moderator e un utilizator cu puteri, deci de ce ar trebui sa ne incredem in parerea lui atat de mult ?? oare ce-i da lui dreptul de a judeca asa de drastic ? nimic, in afara de titlu.Spun asta pentru ca de cele mai multe ori avem de invatat din greseli, ale noastre sau ale altora, deci lucrarile controversate ar trebui sa ramana pe tapet pana la discutii amanuntite, nu fiindca X crede el ca ceva nu e bine si nu vrea s-o vada. Fiindca uneori te poti usor insela.
2015-04-21
HinkelAnton
10 raspunsuri
gabiano SARBATORI FERICITE!
Intreaga echipa PXL ureaza tuturor userilor dar si vizitatorilor PASTE FERICIT si sarbatori cu bine alaturi de cei dragi!Lumina Sfanta a Invierii sa ne aduca mai multa liniste sufleteasca,intelepciune si dragoste fata de aproapele nostru.HRISTOS A INVIAT!
2015-04-11
gabiano
0 raspunsuri
nervozel1982 întrbare
am si eu o intrebare,exista vro posibilitate de a sterge data de pe poze?
2015-04-05
nervozel1982
1 raspunsuri
MarianDumitru Stergere lucrare din Favorite
Buna ziua, as dori sa sterg o lucrare din favorite. Este posibil acest lucru?Multumesc.
2015-03-25
MarianDumitru
1 raspunsuri
Alexandru1987 specificatii camera foto si setari
Salutare, as dori sa aflu ce trebuie sa fac sa imi apara setarile folosite (expunere, iso, diafragma, focala), pentru ca in momentul de fata am notati "N/A" in dreptul acestora.Multumesc!Alexandru.
2015-03-16
Alexandru1987
2 raspunsuri
ovi59 Alb-negru
Cred ca am vazut prea multe fotografii in alb si negru. Mai lasati sa vorbeasca si culorile. Cred ca ar trebui sa fie o categorie separata pentru fotografiile alb-negru. Uneori se potriveste, dar ce e mult strica. Ma voi radicaliza si nu mai votez nici o fotagrafie in alb si negru.
2015-03-10
ovi59
2 raspunsuri
HinkelAnton (si)Teme(mai libere)
In legatura cu temele concursurilor, nu ma supar ca sunt destul de stricte intr-un fel, dar din cand in cand ar fi fain sa mai fie si teme fara restrictii? Care sa aiba doar un cuvant sau o expresie ca tema, si restul la latitudinea fotografilor?
2015-02-19
HinkelAnton
22 raspunsuri
StefanaPelin sugestie izolare subiect
Nedumerirea mea este legata de fotografiile in cadrul unor evenimente, festivitati. Ca sa va dau un exemplu, am participat la un encierro (fiesta spaniola in care taurii alearga dupa participanti), iar spatiul de desfasurare este foarte strans, in toate colturile sunt spectatori si umbre proeminente (se face de obicei in mijlocul zilei). Eu fac foto pe film, ce mi-ati recomanda ca si obictiv si ca si tehnica? avand in vedere faptul ca nici timp foarte mult pentru incadrare nu este (subiectul in miscare, durata de maxim 10 minute a evenimentului, din care doar vreo 2-3 minute de actiune in campul meu vizual).
2015-02-06
StefanaPelin
2 raspunsuri
florinl camera foto
cine ma poate ajuta cu un sfat un alegerea unei camera foto brige? sony hx300 / nikon p600/ canon sx50 ?? sau alte variante - preferabil in jur de 1500ronmultumesc
2015-01-22
florinl
12 raspunsuri
<<<>>>
Pagina 4 din 7, se afiseaza 20 discutii dintr-un numar total de 123 discutii
© PxlShot 2019 sub Creative Commons License Powered by DotPxl